ACLW Diversity Award Ceremony with Photos

on Saturday, 17 September 2016. Posted in Empowerment, Transform, Recognition - Flagship Awards Program

ACLW Diversity Award Ceremony with Photos

ACLW 2016 Diversity Award Ceremony 

14 September 2016 Strangers Dining Room NSW Parliament House Sydney

 DivAwardTrophy Diversity Award Certificate dinner   DSC0831 2

Award Program

Talented trio, AMP student vocalists and guitarists, Satsuki Minoda, Amy Fredes and Rebecca Nethery welcomed guests. The Hon Gareth Ward MP presented each student with a Certificate of Appreciation.

AMPA StudentsRebeccaNetheryAmyFredesSatsukiMinoda AMPA Students2RebeccaNetheryAmyFredesSatsukiMinoda AMPA Student AmyFredes AMPA Student RebeccaNethery AMPA Student SatsukiMinoda AMPA Student RebeccaNetheryHonGarethWard

Acknowledgement to Country and Welcome by The Hon Gareth Ward MP and Dr Diann Rodgers-Healey. Diann spoke about the vision behind the Diversity Award.

The Hon Gareth Ward MP Diann RodgersHealey2

Outstanding Vocal Performance by Shanell Dargan singing "Hero" by Mariah Carey 

 ShanellDargan ShanellDargan2 ShanellDargan3

The Hon Minister Pru Goward MP welcomed everyone and gave a speech 

TheHonPruGowardMP 

Charles Prouse Chair of the Australian Indigenous Leadership Centre (AILC), and EY’s Andi Csontos, partner in EY’s Climate Change and Sustainability Services gave speeches as Sponsors of the 'Empowers Aboriginal and Torres Strait Islander Women' Category.

CharlesProuse AndiCsontos

Awarding of Finalists of the 'Empowers Aboriginal and Torres Strait Islander Women in a Community or Organisation in Australia' Category

Diversity Champion Mariette (Mary) Cowley and Woman Benefiting, Winifred Nanala, both from Western Australia are the Winners of this Caterogy. Mary Cowley was unable to attend due to illness. Charles Prouse accepted the Award on her behalf. Due to cultural reasons, Winifred Nanala was unable to accept her prize which was a $10,000 AILC Training Package Scholarship to attend Certificate IV in Indigenous Leadership or Certificate IV in Business Governance Including accommodation and flights to and from the course from participant’s nearest capital city. As such Woman Benefiting Finalist in 2nd place, Ljudan Michaelis-Thorpe from NSW was presented with this prize. 2nd place Diversity Champion, Roxanne Smith from Queensland was unable to attend. In 3rd place is Diversity Champion Angel Owen from Queensland and Woman Benefiting Amelia Telford from Victoria.

Photo details in order (L-R): Hon Pru Goward MP with Amelia Telford, Angel Owen, Andi Csontos & Charles Prouse; Amelia Telford & Angel Owen; Ljudan Michaelis-Thorpe with the Hon Pru Goward, Andi Csontos and Charle Prouse; Ljudan Michaelis-Thorpe

 HonPruGowardAmeliaTelfordAngelOwenAndiCsontosCharleProuse AngelOwenAmeliaTelford  Hon Pru Goward AndiCsontos LjudanMichaelisThorpeCharlesProuse LjudanMichaelisThorpe

Awarding of Finalists of the 'Empowers Women in a Community or Organisation in Australia' Category

Lambros Lambrou, CEO of Aon and sponsor of the 'Empowers Women' Category gave a speech

Lambros Lambrou

Winners of this Category are Diversity Champion, Cynthia Balogh and Woman Benefiting Catherine Cervasio, both from Victoria; Coming in 2nd Place for this category is Diversity Champion Sonia McDonald from Queensland and Shelley-Anne Brace from Queensland as the Woman Benefiting; Coming in 3rd Place for this category is Diversity Champion The Gender Equity in Science Committee (GEiSC) at the Walter and Eliza Hall Institute for Medical Research in Victoria and Associate Professor Marnie Blewitt from Victoria as the Woman Benefiting.


Photo details in order (L-R): The Hon Pru Goward, Associate Professor Lyn Corcoran, fmr Co-Chair of the WEHI Gender Equity in Science Committee and Lambros Lambrou, CEO of Aon; The Hon Pru Goward with Shelley-Anne Brace, Sonia McDonald and Lambros Lambrou; The Hon Pru Goward, Catherine Cervasio and Lambros Lambrou. Cynthia Balogh was unable to attend.

HonPruGowardLynCorcoranMarnieBlewittLambrosLambrouShelley Anne BraceSonia McDonaldHon PruGowardCatherine CervasioLambrosLambrou

 

Awarding of Finalists of the 'Empowers Culturally and Linguistically Diverse (CALD) women in a Community or Organisation in Australia'

 

The Hon Minister John Ajaka MP was introduced by ACLW Ambassador Sue Conde. After giving a speech, Minister Ajaka awarded the next Category 'Empowers CALD women in a Community or Organisation in Australia.' 

Photo (L-R): Sue Conde AM; The Hon John Ajaka MP

Sue Conde Hon John Ajaka MP

 

Violet Roumeliotis, CEO of Settlement Services International (SSI) and sponsor of the CALD category gave a speech.

Violet Roumeliotis

The Winners of the category, ‘Empowers Culturally and Linguistically Diverse (CALD) Women in a Community or Organisation in Australia’ are Diversity Champion Hazara Women of Australia from NSW and Ansia Muradi from NSW as the Woman Benefiting. Coming in 2nd Place for this category is Diversity Champion Tenneh Kpaka and Najeeba Wasefadost, both from NSW as the Woman Benefiting. In 3rd Place for this category is Diversity Champion The Olivetree Women’s Network from NSW and Indra Yanti from NSW as the Woman Benefiting. 

Photo details (L-R): The Hon John Ajaka MP, Najeeba Wasfadost, President of Hazara Women of Australia and Violet Roumeliotis; Najeeba Wasefadost; The Hon John Ajaka, Violet Roumeliotis, Tenneh Kpaka, Najeeba Wasefadost; The Hon John Ajaka, Violet Roumeliotis, Fatima Kourouche, President of Olive Tree Foundation and Indra Yanti.

2NajeebaWasefadostHonJohnAjakaVioletRoumeliotis NajeebaWasefadost Hon John Ajaka Violet Roumeliotis Tenneh Kpaka Najeeba Wasefadost Hon John Ajaka Violet Roumeliotis Fatima Kourouche Indra Yanti

 

Exotic performance by the Greek Folk Dancers of NSW

GreekFolkDancers5 GreekFolkDancers9 GreekFolkDancers4 GreekFolkDancers8 GreekFolkDancers7

 

Katy McDonald, Ambassador of ACLW invites Minister Ajaka MP to award the Finalists of the 'Empowers Women with a Disability' category and 'Older Women' category.

KatyMcDonald

 

Awarding of Finalists of the 'Empowers Women with a Disability in a Community or Organisation in Australia' Category

The winner of the Empowers Women with a Disability in a Community or Organisation in Australia category is Diversity Champion, Women with Disabilities Victoria (WDV) and Samantha Winch as the Woman Benefiting. Coming in 2nd Place for this category is Diversity Champion Carly Findlay from Victoria and Kyrie Fuss from South Australia as the Woman Benefiting. Coming in 3rd Place for this category is Diversity Champion Dagmar Jenkins from Victoria and a woman with a disability whose name cannot be released as the Woman Benefiting.

Photo details (L-R): The Hon John Ajaka, Keran Howe, Executive Director of WDV; The Hon John Ajaka, Keran Howe, Executive Director of WDV and Samantha Winch; Keran Howe 

Hon John Ajaka Keran Howe Hon John Ajaka Keran Howe Samantha Winch Samantha Winch Keran Howe

Photo details (L-R):Katy McDonald, Carly Findlay, Kyrie Fuss and The Hon John Ajaka; The Hon John Ajaka, Carly Findlay and Kyrie Fuss; The Hon John Ajaka and Dagmar Jenkins; Kyrie Fuss, Carly Findlay, Dagma Jenkins, Samantha Winch, Keran Howe & Diann Rodgers-Healey

CarlyFindlayKyrieFussHonJohnAjakaKatyMcDonald Hon John AjakaCarlyFindlayKyrieFuss Hon John Ajaka Dagmar Jenkins Finalists and Winners of Disability Category

Awarding of Finalists of the 'Empowers Older Women in a Community or Organisation in Australia' Category

The Winner of the Category, Empowers Older Women in a Community or Organisation in Australia Category is Diversity Champion, Fay Hair and Kath Nelson as the Woman Benefiting, both from NSW.

Photo details (L-R): Fay Hair; Katy McDonald, The Hon John Ajaka MP, Fay Hair Kath Nelson

FayHair KatyMcDonaldHonJohnAjakaFayHairKathNelson

Awarding of Finalists of the 'Empowers LGBTIQ Women in a Community or Organisation in Australia' Category

Councillor Christine Forster and Karen Price, Deputy CEO from ACON and Sponsor of the LGBTIQ give speeches before awarding the winner of the 'Empowers LGBTIQ Women' Category 

The Winners of this Category are Diversity Champion, Rachel Nicolson from Victoria and Regan Barker from Victoria as the Woman Benefiting.

Photos (L-R): Christine Forster and The Hon Gareth Ward MP; Karen Price; Christine Forster, Rachel Nicolson and Karen Price (Regan Barker was unable to attend the Ceremony); Rachel Nicolson, Karen Price & Christine Forster

Christine Forster2 Karen Price Christine Forster Rachel Nicolson Karen Price Rachel Nicolson

Awarding of Finalists of the 'Empowers Women Experiencing Disadvantage in a Community or Organisation in Australia' Category

The Hon Minister Skinner MP gives a speech before awarding Finalists of the 'Women Experiencing Disadvantage' Category. NCOSS CEO Tracy Howe as Sponsor of this category gives a speech.

 DSC0016  DSC0019

Winners of the category, Empowering Women Experiencing Disadvantage in communities and Organisations in Australia is Diversity Champion, Women and Mentoring (WAM) in Victoria and Juli Gansberg from Victoria. There is a tie in 2nd Place for this Category - Diversity Champion DVNSW and Woman Benefiting, Kay Schubach from NSW secured 2nd place as well as Diversity Champion, Merredith Hillebrand and Peggy Maxwell as Woman Benefiting. Both are from Victoria.  Coming in 3rd Place for this category is Diversity Champion Natalie Scanlon from Victoria and Aarch Parekh also from Victoria as the Woman Benefiting.

Photos (L-R): The Hon Jillian Skinner, Chair of WAM Ann Polis, Juli Gansberg, Tracy Howe; Ann Polis; The Hon Jillian Skinner, Peggy Maxwell; Merredith Hillebrand, Tracy Howe; The Hon Jillian Skinner, Natalie Scanlon Tracy Howe (Aarch Parekh was unable to attend); The Hon Jillian Skinner, Policy Manager of DVNSW Sophie Trower, Tracy Howe and Kay Schubach

Hon JSkinnerChair AnnPolisJuliGansbergTHowe  DSC0026 Hon JSkinnerPeggyMaxwellMerredithHellicarTHowe  DSC0021  DSC0022

Awarding of Finalists of the 'Empowers Rural, Regional and Remote Women in a Community or Organisation in Australia' Category

The Hon Bronnie Taylor MLC gives a speech before awarding Finalists of the Empowers Rural, Remote and Regional Women category.  

Hon Bronnie Taylor MLC

The Winners of this Category are Diversity Champion Lisa Kennewell  from South Australia  and Dr Nayana Parange also from South Australia as the Woman Benefiting. Coming in 2nd Place for this Category is Diversity Champion Robyn Bull from Queensland and Natalie McKirdy also from Qld as the Woman Benefiting. Coming in 3rd Place for this Category is Diversity Champion Energy Skills Queensland  and Koorine Walker & Malvena Walker also from Queensland as the Women Benefiting.

Photos (L-R): Lisa Kennewell, The Hon Bronnie Taylor MLC,  Dr Nayana Parange was unable to attend, Natalie McKirdy, Robyn Bull & The Hon Bronnie Taylor MLC; Malvena Walker, Koorine Walker, The Hon Bronnie Taylor MLC and Kerry Fullarton, Project Co-ordinator of Energy Skills Queensland

LisaKennewell HonBTaylor NatalieMcKirdy RobynBullHonBronnieTaylor MalveenaKoorineWalkerHonBTaylorKerrieFullarton

Fabulous A cappella Performance by the Sydney Gay and Lesbian Choir (SGLC)

SGLCChoir2 SGLCChoir3 SGLCChoir

ACLW Diversity Award Ceremony Crew

Photo: (R-L): Photographers Georgina Summerville; Deeann Green; Event Management Assistant Shiva Behdarvand; Event Management Assistant and Videographers, Sohail Khan, Abjeth Ayoob, Aaron Healey, Anirudh Varma, Event Management Assistant Courtney Windju; Sound Manager Anthony Skapetis; Diann Rodgers-Healey; Philip Healey

FullCrew 

More Photos of Guests:

Andi Csontos & Charles Prouse; Ann Polis, Juli Gansberg; Prue Gill; Candice Graham, Monica Barone, Aunty Millie Ingram; Janette Curtis; ACLW Ambassador Christine Langford; Lambros Lambrou, Diversity Award Ambassador Helen Conway and Sharon Wellard; Ade Adhiwangsa, Rhonda Balzan Bastow, Vivienne Martin, Fatima Kourouche & Indra Yanti; Finalists and Winners of Diversity Award; Samantha Winch, Gemma Reid and Anthony Gagliardi; Tenneh and Fatimata Kpaka; Merredith Hillebrand and Michael Murphy; John Religa, Peggy Maxwell and Patricia Saca; Ian Solomon, Natalie McKirdy, Robyn Bull, Alexander Taylor; Violet Roumeiliotis, Emma Verden, Esta Paschalidis-Chilas, Najeeba Wasefadost, Sue Conde, Vivienne Martin and Fatima Kourouche;

AndiCsontosCharlesProuse AnnPolisJuliGansbergPrueGill AuntyMillieIngramMonicaBaroneCandiceGrahamJanetteCurtis Christine Langford Lambros Lambrou Helen ConwaySharonWellard Fatima Kourouche Indra Yanti and friends  Finalists and Winners of some categories SamanthaWinchGemmaReidAnthony Gagliardi TennehFatimataKpaka Merredith Hellica and Michael Murphy PeggyMaxwellJohnReligaPatriciaSaca IanSolomonNatalieMcKirdy RobynBullAlexanderTaylorVioletEstaNajeebaSue IndraYanti with Ade Adhiwangsa Guests1 Guests2 Guests3 Guests4  KerrieFullartonKoorineMalvenaWalkerAngelOwenAmeliaTelfordUdanMThorpe 

For more information: 2016 Diversity Award Finalists and Winners